ANDEZİT TAŞI

Proje Detayları
  • Tarih : 2019
  • Proje Yeri :
  • Proje Türü : ANDEZİT TAŞI
  • Firma : İNCİ TAŞ MADENCİLİK
  • Metraj :
Görüntüler

ANDEZİT TAŞI

Yıllarca yapılarda kullanılan malzeme her geçen sene referans listesine bir çok önemli yapı ve bu yapılarda üstlendiği görevleri yazmaktadır. Yapım aşamasında yapıya kazandırdığı özellikler sayesinde andezit taşı kullanımlarda tercih sebebi olmaktadır. Diğer bir etken ise malzemenin yapısından kaynaklanan avantajları oluşturmaktadır. Tarih boyunca bir çok eserin yapımında kalıcı ve anıtsal özelliğinden dolayı taş ham madde olarak kullanılarak anıtlar inşa edilmiştir. Bu ham madde olarak kullanılan bir çok malzemenin ortak noktası genelde sağlam olmaları ve tüm hava veya atmosfer koşullarına karşı olan dayanımıdır. Bu özellikler sayesinde andezit taşı bir çok eserde kullanımı yapılmıştır. Bu eserlerin en bilindik olanları genelde erken cumhuriyet tarihi yapıları göze çarpmaktadır. Bu yapıları ve kullanım amaçları nelerdir bunları hepsiniz yazımızda ele alacağız. Yazımız boyunca bilgiler paylaşacağız daha detaylı ve kapsamlı bilgiler için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Andezit Taşı Kullanım Amaçları

Her yapı malzemesinin bir özelliği vardır. Bu özellikler malzemenin kullanım alanlarını belirlemektedir. Su yalıtım sağlayan bir malzemeden kendine özgü durumlarda iyi performans sağlamasını beklemek gerekmektedir. Tarih boyunca bir çok önemli yapıda kullanılan andezit her kullanıldığı yapıda yapıya değer katmayı başarmıştır. Bir yapıda kullanılmasından sonra tekrar kullanımı malzemenin yapıdaki işlevinin yerine getirmesi ve daha fazla özellik katmasıdır. Yapı tasarımı yapmakta olan ve uygulayıcı mimar ve mühendisler bir çok yapıda kaplama ve döşeme malzemesi olarak kullanımını yapmaktadır. Mimar ve mühendislerin bu seçimi daha  önce yapılan uygulamalardan ders çıkarak andezit taşı özelliklerini yapılarına katma isteğidir. Bu ürün doğada ham madde olarak çıkarılması ve işlenmesine kadar olan sürede bir çok değerlendirmede geçmektedir. Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda ustalarımızın özellikle yönetim kurulu başkanımız Cuma KURT bey’in babası Şeref Bey’in bizzat el yontmasıyla uygulamasını üstlendiği Türkiye Büyük Millet Meclisi uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında dönemin mimarı ve mühendisleri malzemenin özelliklerini iyi tartıp anıtsal bir yapı olması dolayısıyla andezit taşı tercih etmiştir. Bu tercihte malzeme bilgisi ve ne istendiğini bilmek bu seçimi kolaylaştırmıştır. Diğer taraftan bu malzemeyi o zaman ki tekniklerle uygulama işçiliği  çok büyük önem taşımaktadır. Bu durumda işinin ehli ve andezit eline aldığında tanıyan ustalarla çalışmak gerekmiştir. Bu dönemde kendi ekibiyle çalışan Şeref Bey’le tanışmışlardır. Bu şekilde yapının dış cephe kaplaması ve cevre düzenlenmesinde bu malzeme kullanılmıştır. Asırlar geçmesine rağmen malzemede her hangi bir bozulma ve deforme olmaması bu uygulamanın ve  malzemenin sağlamlığını ve en büyük referansı olarak gösterilebilir. Biz İnci Taş Madencilik olarak yılların tecrübesi günümüzün teknolojisini sonuna kadar kullanarak andezit taşı üretimi yapıyoruz. Kurumsal olarak yirmi beş yılımızı geride bırakırken fabrika olarak devam ettiğimiz serüvenimizde bir çok müşteri ve sayısız yapının uygulaması ve malzeme ihtiyacını karşılamanın ve bu süreçte sorunsuz  kusursuz işleri teslim etmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Bizler ile çalışmak ve daha detaylı bilgiler için ücretsiz keşif ve detay çizimleri için iletişime geçiniz.

Andezit Uygulama Detayları

Üretim sırasında plaklar halinde üretilen ürünler ebatlarına göre sınıflandırılarak dizilmektedir. Bu dizilim sırasında ürünler yatay olarak aynı hizada aynı doğrultuda sıralanmaktadır. Bu işlemin temel amacı taşınma esnasında ürünlerin sarsılmaya bağlı kayıplar yaşanmasını engellemektir. Her ürünün kendine özgü kullanım alanı ve buna bağlı uygulama detayı bulunmaktadır. Zemin kaplamalarında dikkat edilmesi gereken ürünlerin ebatları ve kalınlığının kullanım amacına uygun olmasıdır. Duvar kaplamalarında üç santimetrelik kalınlık veya iki santimetre normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durum andezit zemin kaplamalarında değişmektedir. Bunun nedeni ise zeminde ürünlerin yıpranma ve yük taşıma miktarı daha fazladır. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken zeminde minimum üç santimetre ürün kalınlığı tercihidir. Üretimi plaklar halinde yapılan andezit taşı uygulamasında harçlı ve mekanik olmak üzere iki farklı uygulama biçimi bulunmaktadır. Bu uygulamalardan mekanik olan kısmı vidalı olarak ürünlerin duvar yüzeyinden bulunması anlamına gelmektedir. Bu işlemde temel amaç ürünleri askıya alarak metal taşıyıcıların taşıması sağlamaktadır. Öncelikle bu işlemde kullanımı yapılacak ürünlerin ebatları şu şekilde olması gerekmektedir. Uygulaması yapılan ürünlerin kalınlığı mutlaka üç santimetre olması gerekmektedir. Fazla kalın veya ince olması durumunda ağırlık ve zayıf olmasından dolayı sorunlar yaşanması muhteliftir. Bunun için kalınlık mutlaka üç santimetre olarak kabul edilmelidir. Diğer taraftan genişlik olarak en az otuz santimetre yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise uygulamada seri yapılması ve maliyetlerin aşağı inmesidir. Duvar kaplamasında çimento katkılı harç kullanılması durumunda ebatlar ve uygulama şeklinde değişiklik yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise harcın andezit taşı tutma derecesi mekanik ile aynı olmamasıdır. Öncelikle hazırlanan çimento katkılı harcın kıvamı oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun nedeni ise ürünü bu harcın tutmasıdır. Diğer taraftan uygulama sırasında ürünün arka yüzeyine mutlaka kimyasal yapıştırıcı sürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni olarak harcın yapıştırıcıyla etkileşimi sayılabilir. Uygulama mutlaka pürüzlü yapıya sahip duvar yüzeyine uygulanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise pürüzlü yüzeyin ürünü daha iyi tutacak olması gösterilmektedir. Bu yüzeyin harç ile etkileşimi iyi olacağından mutlaka pürüzlü olması gerekmektedir. Bu şekilde ürünü daha sağlıklı olarak tutmayı sağlayacaktır. Ürün uygulaması hakkında daha kapsamlı bilgi toplamak ve ustalarımızın ücretsiz keşif yapmalarının isterseniz lütfen hemen bizleri arayınız.

Andezit Taşı Seçimi

Bir yapıyı oluşturun malzemelerin seçimi o yapının ömrünün belirlenmesi olarak görmekteyiz. Bu düşüncemizin temelinde kullanılan malzemenin yapıya  değer kattığını ve ne kadar uzun süre bu durumu devam ettirirse o süre kadar yapı bu değeri taşıyacağı düşüncesidir. Bu bağlamda yapılarda estetik bir değer olarak kullanılan andezit taşı yapıya kattığı işlevlerin yanında estetik değer ve bir ağırlık katmaktadır. birden fazla renk,doku ve farklı ebatlarda üretimi olan ürünün kullanımlarına göre ebat seçimleri yapmak gerekmektedir. Kullanımına uymayan bir ebat seçiminde uygulama hatası yapılması durumunda malzeme istenilen performansı sağlayamayabilir. Bundan dolayı mutlaka usta ve ekibimizin değerli bir parçası olan mimar ve mühendis arkadaşlarımızın bilgi ve tecrübesine başvurulmalıdır. Bu bağlamda bir duvar uygulamasında kırk santimetre genişlikte dört santimetre kalınlığında bir andezit kullanımı kesinlikle maliyeti yüksek olacağı gibi uygulama sonrasında harcın ve uygulama yanlışlarından dolayı istenilen performansı sağlayamayacaktır. Ancak işin ehli olan ustalarımız bu durumu ekonomik acıdan minimum’a indirmek ve maksimum verim alabilmek  için bu malzemenin kullanım ebatlarını üç santimetre kalınlık ve on beş veya yirmi santimetre genişlikle çözüm bulacaktır. Bu ve bunun gibi bir  çok detayı içinde saklayan andezit taşı uygulaması ve üretiminde lider konumda bulunan firmamızı tercih etmenizi dileriz. Senelerin deneyimi ve teknolojinin tüm imkanlarına kullanan İnci Taş Madencilik binlerce müşteri referansı ve bilgi tecrübesiyle kurumsal olarak yirmi beş yılını geride bırakırken aile geleneği olarak yüz seneye yakın senedir andezit taşı üretimi ve uygulamasını yapmaktadır.

Fiyat Al