DOĞAL TAŞLAR

DOĞAL TAŞLAR

Dünyanın hareketlerine bağlı doğal malzemeler oluşmaktadır. Bunların başında doğal taşlar gelmektedir. Bu madenler tamamen doğanın bir mucizesi olarak insanların kullanımına sunulmuştur. Bu kapsamda bu ham maddelerin çıkarılması ve ekonomiye katkı olarak sunulması milli bir vazifedir. Bu bilinç ve istek doğrultusunda İnci Taş Madencilik olarak andezit taşı üretimi yapmaya ve diğer doğal taşların değerlendirilmesi için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Öncelikle doğal madenleri tanımak ve ne işlerde kullanılabileceğini bilmeliyiz. Bu bilgiler bize ürünü tanımamızı sağlarken aynı zamanda onu anlamamızı sağlayacaktır. Bu bilgiler ışığında volkanik kaynaklı madenler olan andezit,granit,mermer ve diğer ürünleri incelememiz gerekmektedir. Bu ürünler arasında üretimini yaptığımız andezit taşı Ankara İli Gölbaşı ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Bu noktada bu ürünün üretimi yapılmasının nedeni ise bu bölgede ham madde olarak bu ürünün çıkarılmasıdır. Bu ürün volkanik bir kayaç olup, dünyanın hareketleri sonucu yer altında bulunan lavların yeryüzüne çıkarak soğumasıyla oluşmaktadır. Bu soğuma sırasında kristalleşerek oluşan ürünlerin bir kısmı parçalı bir kısmı ise bütün halde maden olarak oluşmuştur. Bu noktada bütün ve tek parça olarak oluşumunu sağlayan andezit taşı oluşumunu tamamlaması sonucu dünyada yerini almıştır. Bu kapsamda dünyada varlığını tamamlayan ürün yer altından çıkarılıp ekonomiye katılımı sağlanması gerekmektedir. Firmamız ekip olarak yılların tecrübesiyle ham madde olarak çıkardığı blokları işleyerek ekonomiye kazandırmaktadır. Bu vasıf ile bir çok insana iş kapısı sağlayarak müşteri memnuniyeti kazanmaktadır. Yazımızda öncelikle ürünün ne demek olduğu ve anlamayla başlamak istiyoruz.

Doğal Taş Olarak Andezit

Dağlarda ham madde olarak bulunan doğal taşlar bu bölgelerden işlenmek üzere çıkarılmaktadır. Bu kapsamda farklı işlemler ile çıkarılan ürünler fabrikalarda işlenmektedir. Dağların yapısına göre maden rezervinin büyüklüğü ve buna ayrılan kaynağın büyüklüğü değişmektedir. Rezervin büyüklüğü kaynağın büyüklüğünü etkilemektedir. Dağlarda bol miktarda bulunan kaynaklara büyük maddi kaynaklar sağlanmaktadır. Ancak hangi dağlarda bu madenler yer almaktadır. Bu noktada en önemli soru olarak karşımıza bu çıkmaktadır. Öncelikle incelemesinde bulunduğumuz andezit taşı iç Anadolu bölgesinde Ankara İlinde çıkmaktadır. İlk olarak bu bölgeden çıkarılan ürün kalitesiyle kendisinden söz ettirmiştir. Ürün suyu hapsetmesi ve doğal yapısı sayesinde doğal etkenlerden etkilenmemesi sayesinde kullanım alanları oldukça fazladır. Öncelikle ürünün hangi dağlardan çıkarıldığı ve bu alanların özelliklerinde bahsedelim. Ham madde olarak çıkarılan bloklar yassı ve uzun dağlarda bol miktarda bulunmaktadır. Fay halinde damar şeklinde uzanan ürünlerin bir sıra halinde dağlarda dizilim gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bir sıralı damar andezit blokları bulduğunuz takdirde bu damar size bol miktarda ham madde sağlayacaktır. Öyleyse öncelikle verimli maden sahalarının bulunması bu iş kolu için oldukça önemlidir. Sonrasında bu bulunan ham maddelerin sınıflandırılarak üretim bandı ile üretilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ilk öncelikle blokların doğru bir şekilde boyutlandırılması ve bu ölçek sıralamasına göre üretimi yapılması gerekmektedir. Aşama olarak buna göre yapılan sıralamayı malzeme israfını engellemektedir. Üretimi yapılan her ürünün ham maddesi aynıdır. Ancak ham madde ebadı olarak farklı özelliklerde ebatlar istemektedir.  Bunu şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Bir kaplama ürünün için ihtiyaç duyulan ham madde bloğu ile bordür üretiminde kullanılacak olan blok arasında farklılık vardır. Bunun farkına varmak üretim aşamasında hızlı bir seri üretim sağlarken maliyetleri aşağı yönlü hareket ettirmektedir. Bunun için andezit taşı üretimi yapılırken mutlaka blokların doğru seçilmesi gerekmektedir. Bu doğru karar kullanıcılara mali olarak avantaj sağlayacaktır. Neden doğal taş soru bir çok insanın kendine sorduğu sorudur. Bu sorunun cevabını ve tercih edilmesinin nedenleri bulmak en doğru yol olacaktır. Bunun için örnekler vererek ürünü açıklamaya çalışacağız.

Neden Doğal Taş?

Öncelikle kullanım yapılacak alanın ne gibi özelliklerde ürün istediğini anlamak doğru ürün seçiminde önemli rol oynamaktadır. Öncelikle bir dış mekan ürününde aranan özellikleri göz önüne alalım. Öncelikle yapıyı tasarlayan bir çok mimar ve mühendis bu malzemelerden kaymaz olanlarını tercih etmektedir. Çünkü dış ortamda doğa olayları gereği kış aylarında kar yaz aylarında ise aşırı sıcak ve sonrasında yağmur olayları gerçekleşmektedir. Bunun için kaymaz olan ürünler kullanıcının kaymasını engellemektedir. Bundan dolayı bir çok tasarımcının ve kullanıcının öncelikli tercihini andezit taşı oluşturmaktadır. Bunun en büyük nedeni ürünün dış ortamda kaymayan yapısıdır. Diğer bir faktör ise dış ortamda açık olan ürünün zor kirlenmesi ve kirlenmesi sonunda kolay temizlenmesi istenmektedir. Bunun için öncelik yine doğal taşlardan yana olmaktadır. Bu malzemeler doğal olmasından ötürü kiri yansıtmamaktadır. Kirlenmesi durumunda kolay ve rahatça temizlenmesi yapılabilmektedir. Bunun için ürün olarak andezit kullanımı yapılabilmektedir. Doğanın inanılmaz bir yıpratıcı etkisi vardır. Gün içinde güneş ışığıyla ısıtılan ürünler geceleri soğuk hava ile şok etkisiyle soğutulabilir. Bunun yanında kış aylarında kar suları ve gece ayaz bir çok üründe bozulmalara yol açmaktadır. Ancak doğal bir maden olan ve doğanın içinde gelen ürünler bu tür yıpratıcı etkilere karşı oldukça sağlam kalmaktadır. Öyle ki seneler geçse dahi hiçbir bozulmaya uğramadan durmaktadır. Bu ürünlerin başında andezit taşı gelmektedir. Bu ürün bir çok yapıya estetik değer katarken aynı zamanda sağlam olmasından dolayı yapı ömrünü uzatmaktadır.  Bir çok tarihi yapıda kullanımı yapılan ürünün günümüzde bozulmadan durması kalitesini ve onu uygulayan ustaların başarısı sayesinde ortaya çıkmaktadır. Tarihi yapılarda kullanılma nedeni estetik yapısının yanında sunduğu avantajlar yer almaktadır. Günümüzde restorasyon sırasında sadece temizle çalışmasıyla onarımı ve bakımı yapılan ürün geçmiş zamanda itina ile işlenmiştir. Kalitesiyle kendisinden söz ettiren andezit uygulamaları sayesinde günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Ürün için önemli olan doğru uygulama ile montaj etmek ve doğru yerde doğru ürünü kullanmaktır. Bunun için uzman ekibimizin parçası olan mimar,mühendis ve ustalarımız ücretsiz keşif imkanı ile yapılarınızı incelemektedir. İşlem sonrasında doğru ebat ve metrajlar çıkarılarak anahtar teslimi işler yapmaktayız. Daha kapsamlı ve detaylı bilgiler için hemen arayınız.

Fiyat Al