DIŞ MEKANDA MALZEME KULLANIMI

DIŞ MEKANDA MALZEME KULLANIMI

Bir çok yapıda dış mekan oluşturmada bir çok malzeme kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlarda bir faktöre göre tercihler yapılmaktadır. Bu tercihlerde yaygın kullanım kararları sağlam ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu önemli etkenlerle beraber mekana değer katması ve kullanımı kolay olması malzeme seçiminde önemli bir etkendir. İç mekanlarda genelde parlak ve cilalı ürünler zemin kaplamasında kullanılmasına rağmen dış mekanlarda mat ve silinmesi kolay olmasının yanında dış hava koşullarına karşı dayanımı yüksek ürünler tercih edilir. Bu tercihlerde genelde andezit tercih edilirken farklı ebat ve ölçüler tercih edilmektedir. Kullanım öncesinde malzeme seçimi ve bu malzeme uygulanması çok önemli bir yer tutmaktadır. Kullanımı yapılacak malzemenin kalitesi ve ebatların doğruluğu uygulama sırasında net ve güzel uygulama yapılmasında önemli olacaktır. Bu kullanımlarda ebatların kusursuzluğu usta uygulamasıyla teknik çözümlerin birlikte çalışmasıyla ortaya mükemmel sonuçlar çıkmaktadır. Bu noktada kullanımı yapılacak andezit taşı doğru seçilmeli ve ustasının eline teslim edilmelidir. Dış mekanlarda genelde basamak,yer döşeme, duvar kaplama veya özel işçilikler olarak karşımıza çıkan malzeme kullanımı genelde orantılı ebatlar kullanılarak yapılmakta veya isteğe bağlı özel ebatlar üretilmektedir. Bu üretimlerde andezit taşı el verişli olması ve uygun ebatlar seçilmelidir. Bu yazımızda bunlar üzerinde duracağız. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizleri arayınız.

Andezit Ürün Kullanım Alanları

Bir mekan yapımında çeşitli işlevlerde ürün kullanımına ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaçlar genelde kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar zaman içerisinde değişmeyen ancak kullanımı ve temizlemesi kolay olması gereken ürünler seçilmektedir. Bu dış mekan malzemesi olduğunda akla ilk olarak andezit gelmektedir. Bunun nedeni ürünün diğer ürünlerde daha sağlam,kolay temizlenmesi,uygulama sorunu olmaması ve en önemlisi sağlam yapıda olmasıdır. Bu malzemenin kullanımı fazla olması genelde dış mekanda sağladığı dayanım ve kış aylarında kaymaması olarak gösterilmektedir. Bu malzemeyi yazımızda inceleyerek farklı özelliklerini ve kullanım alanlarını inceleyeceğiz.kullanım alanları olarak duvar yapımında merdiven döşemesine kadar geniş bir alanı kapsamakta olan andezit taşı her uygulamada kendine özgü teknik ve ölçülere sahiptir. Fabrikamız üretimini yaptığı her ürünün özelliklerinin aynı olması ve istenen her ebatta üretim yapmasıyla bir çok kullanıcının ilgisini çekmektedir. Bu üretimlerde kaliteyi hep en üst seviyede taşımamıza maden sahalarımızın el verişli olmasına borçluyuz. İnci Taş Madencilik olarak farklı alanlarda bir çok maden sahasına sahip olmakla beraber bu sahalarda tüm ekipmanları bizlere aittir. Bu şekilde ham madde olarak kullanılan andezit blok maliyetini düşürmekteyiz. Bu özelliğimiz bizi sektörde lider konuma yükseltmiştir. Yazımızın bu bölümünde kullanım alanlarına değineceğimiz ürünlerin ilk kullanım alanı olarak basamak taşından başlayalım.

  • Andezit Basamak Kullanımı

Bu kullanım farklı yükseklikte kotların bir biriyle ilişki kurması istenmesi durumunda merdiven yapılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sıfır kotu kabul edilmesiyle yapımına başlanan merdiven uygulaması üstüne bir kaplama malzemesi ihtiyacı duyacaktır. Bu ihtiyacın sebebi çıplak betonun zamanla aşınması ve bu haliyle kullanımı zor olmasından dolayıdır. Bu nokta kaplama malzemesi olarak andezit taşı ortaya çıkmaktadır. Bazı özel uygulamalarda örnek olarak T.B.M.M basamakları tamamen bu üründen yapılmıştır. Senelere meydan okuyan ürün hiç deforme olmaz ve zamanla aşınmaz. Temizlenmesine ihtiyaç duyulması durumunda kolay temizlenir. Bu özellikleri malzemenin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Malzeme ebatları olarak minimum üç santimetre kalınlığında olmalıdır. Kullanım alanlarına göre altı santimetre kadar kalınlık kullanmak mümkündür. Ancak yaygın kullanım dört santimetre kalınlık ve otuz üç santimetre genişliktir. Bu özellikler andezit taşı kullanımı olarak uygun görünmektedir. Ancak isteğe bağlı farklı ebat ve ölçülerde üretimi yapılmaktadır. İnci Taş kendi bünyesinde bulundurduğu ekipmanlarıyla ham madde çıkarımından işlenmesine kadar tüm süreci kendi yürütmektedir. Bu işlemler sırasında kendi öz sermayesini kullanmakta olup bu şekilde maliyetleri aşağı indirmektedir. Sektörde lider olmasını bu çalışma özverisine ve çalışan ekibine borçludur. Basamak kullanımı hakkında ebatları bu şekilde seçilmektedir. Uygulamasında mutlaka kimyasal yapıştırıcı ve çimento katkılı harcın yanında çimento katkılı şerbet kullanılmalıdır. Bu şekilde uygulaması yapılan ürünler deforme olmaz ve senelerce ilk günkü gibi durmaktadır.

  • Andezit Duvar Kullanımı

Bu kullanımın farklı ebat ve uygulamaları vardır. Bu noktada önemli olan kaplama malzemesi olarak kullanım mı yoksa direk malzemeden duvar yapımıdır. Bizler iki durumun özetini şu şekilde çıkarmaktayız. Malzeme kaplama olarak kullanımı genelde üç santimetre kalınlık kullanımını önermekteyiz. Bu kullanımda andezit daha çok görselliği sağlamaktadır. Ayrıca ısı yalıtım özelliği ve darbe karşı direnci malzemenin kullanım alanını genişletmektedir. Bu kullanım genelde dış çevre duvarlarında ve yapı etrafında kullanıldığı gibi iç mekanda kullanımı yaygındır. Yapı etrafında ısı yalıtım malzemesinin alt bölümüne yerden yüz santimetre kadar yükseklikte kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımda andezit taşı darbe karşı dayanımı,ısı yalıtım özelliği ve zeminden gelen herhangi su ve buna bağlı rutubeti engellemesi gösterilir. Bu özellikleri sayesinde ürünün kullanım alanı yaygınlaşmıştır. Bu özellik sayesinde kullanımı artmıştır. Malzeme uygulamasında kesinlikle kimyasal yapıştırıcı kullanımı yapılmalıdır. Uygulama yapılacak duvar kesinlikle pürüzlü bir yapıya sahip olmalıdır. Bu durumda yapılan uygulamada çimento katkılı harç duvarla ilişkiye girerek duvarda sağlam olarak duracaktır. Bu şekilde uygulanan andezit taşı senelerce deforme olmaz ve temizlenmesi kolay olacaktır. Bu uygulamada derz aralıklı ve derzsiz uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamalarda genelde derzli olarak yapılmaktadır. Bu şekilde derzli uygulamada öncelikle derzler temizlenmelidir. Bu temizleme sonrası derz doldurucuyla tekrar doldurulması gerekmektedir. Bu şekilde uygulaması yapılacak duvar uygulaması yapımı sonrasında su ile ilk hafta sulanmalıdır. Uygulama öncesi duvarda mutlaka su ile serinletilmelidir. Kızgın duvarda harç suyunu çekmektedir. Doğru ve kusursuz uygulamalar için uzman ekibimizi ve buna bağlı çalışan mimar mühendis ekibimizden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Diğer bir uygulama ise taş duvar yapımıdır. Bu uygulamada daha büyük ve el kırımı malzeme kullanımı yapılmaktadır. Bu yapım sırasında fazla çimento katkılı harç kullanımı yapılır. Örülmesi yapılacak andezit taşı el kırımı olarak kesilir. Bu kesim sırasında malzemenin doğal yapısı ortaya çıkmaktadır. Bu yapı sayesinde duvarda doğal bir görünüş sağlanmış olacaktır. Bu yapıyı kesilmiş kaplama taşı kullanarak yakalamak mümkündür. Ancak bu uygulamanın özelliği altında herhangi bir duvar örtüsü olmadan direk kendi bir taşıyıcı sistem oluşturmasıdır. Bu sistemle beraber andezit taşı kendi mukavemeti ile ayakta durmaktadır. Bu uygulama sayesinde yığma taş duvarlar ile ev yapımı ve duvar örülmesi yapmak mümkündür. Önemli olan belli terazide ve düz bir yapıda yapmaktır. Diğer bir uygulama ise döşeme uygulamasıdır.

  • Andezit Döşeme Kullanımı

Bu kullanım alanı en çok tercih edilen durumdur. Her hangi bir yaya kaldırımı veya tretuvar çevresinde kullanımı yaygındır. Bir yaya kaldırımında aranan özellikleri inceleyince malzeme seçimi yapmak daha kolay olmaktadır. Bu özellikler bize andezit taşı seçimini yapmaya itmektedir. Yaya kaldırımların önemli olan malzemenin zamanla deforme olmaması  veya bozulmamasıdır. Kış aylarında deforme olmaması yanında kaymaması gerekmektedir. Diğer bir özellik ise engelli bantlarının zamanla silinmemesi ve yırtılmaması gerekmektedir. Bu şekilde deforme olan ürünler engellilere ve kullanıcılara olumsuz anlar yaşatmamaktadır. Bunun önüne geçilmesi için andezit kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımların temelinde malzemenin dayanımı ve zamanla çürümemesidir. Bu malzeme kaldırımlarda kış aylarında kaymayarak sağlam durmaktadır. Bunun yanında bu ürün yapı girişlerinde ve merdiven sahanlığında kullanılmaktadır. Bu kullanımda önemli olan çimento katkılı harç mutlaka iyi karıştırılmalıdır. Homojen yapıdaki harç kullanımı yapılmalıdır. Bu alanlarda ve diğer alanlarda kullanımı yapılacak andezit aynı kotta uygulanmalıdır. Zemin uygulamasında eğim ve bu eğime bağlı su akıntısı iyi hesaplanmalıdır. Bu hesaplanma yanlış yapılması uygulama sonrası kullanımda zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu noktada her işte olduğu gibi bu uygulamada ustalar büyük önem kazanmaktadır. Uygulama konusunda deneyimli ustaların tecrübesi malzeme kalitesiyle kusursuz ortamlar oluşturmaktadır. Yazımızın diğer bölümünde ise bordür uygulaması hakkında bilgiler vereceğiz.

  • Andezit Bordür Kullanımı

Bu kullanımda genelde yaya kaldırımı etrafında,sert zemin ayırımında veya dekoratif alanlarda kullanılır. Bu kullanımlarda önemli olan tüm malzemenin zeminle ilişki kurmasıdır. Bu uygulama sayesinde zemin farklılığı oluşturulur. Kullanımı yapılacak andezit tüm yaya kaldırımının yükünü kaldırmaktadır. Bu noktada önemli olan malzemenin detaylarına dikkat edilerek uygulaması yapılmasıdır. Bir yürüyüş yolunda kullanılan ürün mutlaka toprak kotunun altında yer almalıdır. Bu şekilde yol ve kaldırım arasında sıkışan andezit taşı senelere meydan okumaktadır. Uygulamasında derz aralığı bırakılarak uygulanabilen ürün kesinlikle zamanla oynamaz ve bozulmaz. Ürün metrajları genelde metre tül olarak hesaplanmaktadır. Bu hesap sonrasında oluşan metraj sipariş olarak verilmektedir. Siparişlerde ürünlere pah veya profil uygulaması yapılmaktadır. Tamamen müşteri tercihi olarak uygulanan pah ve profil işlemesi malzemeye dayanım anlamında bir şey katmamaktadır. Bu işlemler kullanım sırasında rahatlık sağlamaktadır. Sivri yüzey düşme durumunda yaralanmalara neden olmaktadır. Genelde olarak pahlı andezit tercih edilmektedir. Bu kullanım şekli gibi bir çok özel uygulama alanları bulunan malzeme hakkında ve uygulama görselleri için fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz.

Neden Andezit?

Geçmişten gelen taş kullanımı günümüzde yaygınlaşarak devam etmektedir. Uzun süredir değişmeyen bu kullanımın altında malzemenin sunduğu imkanlar yatmaktadır. Tarihte görkemli yapıların kullanımında kullanılan andezit taşı günümüzde aynı işlevlerin yanında farklı işlevlerde kazanmaktadır. Geçmişte önemli olanları vurgulamak veya ağırlığını artırmak için bu malzemeler kullanılmıştır. Günümüze kadar gelen bu eserler malzemenin dayanımının en büyük örneğini oluşturmaktadır. Bu örnekler günümüzde yapılan referanslarla buluşunca kullanıcı seçimlerinde kolaylık sağlamaktadır. Kullanımı yapılan andezit taşı doğal malzeme olmasından dolayı sağlam iç dokuya sahiptir. Bu yapı sayesinde deforme olmaz ve bozulmaz. Başka bir özelliği ise kaymayan yapısıdır. Malzeme dış mekanlarda kullanımında yaz ve kış aylarında kesinlikle kaymaz. Bu özelliği dış mekanlarda kullanımını sağlamaktadır. Malzemenin kolay temizlenmesi ve  kiri suyla beraber atmaktadır. Uygulaması yapılan andezit kesinlikle kimyasallardan etkilenmez. Bu sayede bozulmaz. Çimento katkılı harcı sevmesi malzemenin tutulmasını sağlamaktadır. Bu şekilde bozulmaz ve uygulama bozulmaz. Bunlar gibi bir çok özelliğe sahip ürün hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen fabrikamızı ziyaret ediniz. Ücretsiz keşif imkanı için lütfen bizleri Arayınız.

Fiyat Al