ANDEZİT

ANDEZİT

Bir volkanik başkalaşım sonucu oluşan ham madde sonrasında işlenmesiyle kullanılabilir ürün halini almaktadır. Bu ürünlerden olan malzeme kullanım alanlarıyla farklı işlemlere hizmet etmektedir. Ürünün temelinde başkalaşım geçiren yer altı lavları yer almaktadır. bu lavlar ani yeryüzüne çıkmasıyla andezit oluşumu başlamıştır. Bu oluşum sırasında kimi lavlar hızlı soğur ve sertleşir. Bazıları geç soğur ve yumuşak olarak kalır. Burada malzemenin kalitesi oluşmaya başlar.  Bu ham maddeler zamanla soğur. Bu süreç sonrasında lavlar madeni oluşturur. Bu oluşum zamanla soğumaktadır. Ancak erken soğuyan ve sertleşen ürün gri renkte olurken kırmızı renkteki ürün geç soğur ve gevşek yapıya sahiptir. Bu süreç sonrasında oluşan andezit bundan sonra doğa koşullarıyla  mücadele etmeye başlar. Bu mücadele rüzgar,kar ve güneş ışınlarıyla olmaktadır.  Bu süreçte rüzgarlar toprak parçalarını ham madde üstüne biriktirir. Bu oluşumla beraber ham madde yerini alır. Dünyanın hareketleri ve gençleşmesiyle ilgili olan depremler bu sert kaya parçalarını kırılmaya neden olur. Bu kırılma sonucu istenilen büyüklükte bloklar  yada çok küçük parçalar oluşur. Önemli olan bu parçaların sağlam kısımlarını gün yüzüne çıkarıp andezit taşı ham maddesini oluşturmaktadır. Bu ham maddeler dağlarda bulunmakta olup çıkarılmasında büyük iş makineleri kullanılmaktadır. Bu kullanım sırasında maliyet olarak dönmektedir. Bu alanlar genelde devlet tarafından işletmeye kiralanmaktadır. Bu işletmelerde mutlaka güvenlik önlemleri alınmalıdır. Alınmadığı durumlarda dönüşü mümkün olmayan iş kazaları oluşmaktadır. Bu kazaların önüne geçilmesi için maden sahalarında uyulması gereken kurallara uyulmalıdır. Yazımızda andezit hakkında daha detaylı bilgi ve detayları paylaşacağız.

Andezit Hakkında

Doğada yüksek kesimlerde bulunan ürün öncelikle keşfetmek gerekmektedir. Bunun için yüksek rakımlı tepeleri ve dağları gezmek bu alanların araştırmasını yapmak gerekmektedir. Bu alanlarda andezit varlığı saptamak her kesin anlayacağı bir durum değildir. Varlığını saptamış olsak dahi bu alanın fabrika alanına uzaklığı veya çıkarılan ürünün kalitesi ve miktarı çok önemlidir. Çıkarılacak ürün çok kaliteli olabilir. Ancak bu ürünün miktarı ve çıkarma koşulları zorluysa maliyet yönünde ve miktarı az olduğundan yatırım yapmaya değmez. Diğer bir seçenek ürün bol olup çıkarılması ve işlenmesi kolay olabilir burada kalite devreye girer ve bu alanda sorgulama başlar. Önemli olan bulunan andezit kaliteli,miktarı bol ve işlemesi kolay olmalıdır. Bu şekilde üretimi yapılan ürün müşteri memnuniyeti ve kaliteyi getirir. Dağlarda bu analizleri bu alanda senelerini vermiş ustalar yapabilir. Gelişen teknoloji yer altının belli bölümlerine sondaj vurma yoluyla ürün hakkında bilgiler vermektedir. Bu gibi teknolojileri kullanarak andezit hakkında bilgilere ulaşabiliriz. Keşfi yapılan ve her konuda emin olunan maden sahası işletmeye açılmak üzere devlet daireleri başvurulur. Bu süreç içinde maden sahasında arama yapılmaz. Olumlu geçmesi dahilinde bu konuda uzmanlaşan devlet daireleri sizlere açma ve işletme ruhsatı tahsil eder. Bu alanda artık üretim ve malzeme çıkarma yetkisi tamamen üreticidedir. Üretici bu noktadan sonra iş yeri kurallarına iş güveliği kurallarına uyarak çalışmak  zorundadır. Bu alanlarda mutlaka planlı ve programlı çalışma yapmak gereklidir. Plansız çalışmalar maden sahasının ömrünü azaltmaktadır. Bir çalışma sahasında her yerin maden olması imkansızdır. Ancak olan kısımların iyi tespiti ve olmayan yerlerin belirlenmesiyle andezit çıkarılmasında çıkan hafriyat vasıfsız alanlara dökülmelidir. Bu şekilde çalışmak maden sahasının ömrünü uzatacaktır. Diğer taraftan  malzeme üstüne dökülmesi durumunda bu hafriyatı kaldırmak zor ve ekonomik açıdan zorlayıcı olacaktır.

Andezit Üretimi

Ham madde olarak çıkarılması yapılan blok sevkiyat ile fabrikalara getirilir. Bu noktada ham ve işlemsiz  blok şekilsiz ve ebatsızdır. Burada öncelikle bu yapısı dikkate alınarak vinçler ile yere indirilir. Bu indirme sırasında iş güvenliği önlemleri alınır ve andezit blok çalışanların güvenliği sağlandıktan sonra sahada kendi yer bulur. Sahada yer alan blok kendini hangi ürün için kesileceğine ustalar karar verir. Bu noktada işin ehli ustalar blokları inceler ve uygun olan ürün siparişi geldiğinde tekrar vinç yardımıyla ham maddeyi büyük kesme makinesine taşırlar. Bu taşıma sırasında ağırlıkları on ve yirmi tonlarında değişen bloklar kesinlikle iş güvenliği önlemleri alınmış şekliyle taşıma işlemi gerçekleşir. Bu önlemler ışığında taşınan ham madde büyük kesim makinelerinin vagonuna bırakılır ve kesilmek üzere içeri alınır. Bu andezit blok kesinlikle dengede ve etrafı desteklenmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda kesim sırasında oynar ve tüm ölçüler bozuk  çıkacağı gibi çalışanların hayatını riske atar. Bu kapsamda yerleştirilen ürün kesimine başlanır bu kesim sırasında dikkat edilmesi gerekn kurallar ve alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler diğer yazılarımızda bahsedeceğiz. Önemli olan bu noktada üretimi yapılan andezit blok düz ve sabit olarak durmasıdır. Üretilen ürünler paletlere dizilir. Bu dizilim sonrasında yapılacak işleme göre farklı bölgelere götürülür ve işlemler orada devam ettirilir.

Fiyat Al