ANDEZİT NEDİR-NASIL OLUŞUR-ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

ANDEZİT NEDİR-NASIL OLUŞUR-ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bir kayaç türü olan ürün kelime kökeni olarak fransızca ‘’andesite’’ kelimesinden    türetilmiştir.Fransızca olan sözcük Andes ‘’And ve Dağları’’ özel adından türetilmiştir.Türkiye’de ilk ve tek olarak Ankara iline bağlı Gölbaşı ilçesinde keşfedilmiş ve üretilmiştir.Bundan dolayı ülkemizde Ankara andezit taşı olarak bilinmektedir. Bu Ankara özgü olan ürünün farklı illerde üretimi söz konusu olmakla beraber aynı kalite ve aynı sağlamlığı vermektedir. Volkanik bir kayaç olarak karşımıza çıkan ham maddelerin kalitesi üretimi yapılan ürünün kalitesini belirlemektedir. Bu kapsamda ham madde özellikleri ve kalitesi oldukça önemlidir. Ham madde maden sahalarında çıkarılan bloklar mutlaka büyüklüklerine göre sınıflandırılmalı ve üretimi yapılacak ürünün cinsine ve ebatlarına göre tercihler yapılmalıdır. Volkanik kayaç olan ham maddeler yer altında kaynar halde bulunan lavların yer yüzene çıkmasıyla şekil almaktadır. Bu çıkış işlemi sonucunda lavların soğuma süresine göre ürünlerin renk ve kalitesi oluşmaktadır. Bu konular hakkında daha kapsamlı ve detaylı bilgileri yazımızda yer vereceğiz. Siz değerli misafirlerimiz malzeme alırken yazımızda geçen bilgileri okumalı veya bizlerle iletişime geçmelidir.

Andezit Nasıl Oluşur?

Bir kayaç türü olan andazit volkanik hareketlere bağlı olarak tersiyer ve kuvaterner dönemde yer kabuğunun derinlerinde yer alan magmanın yer yüzüne çıkması sonucu ani soğumasıyla oluşan bir tür sert kaya türüdür. Bu volkanik kayacın farklı renklerde ve dokularda örnekleri vardır.Gri,pembe ve kırmızı renklerde andezit türlerine rastlanmaktadır.Kayacın renklerinin farklı olmasının onun yaşını belirtmektedir.Sırasıyla gri,pembe ve kırmızı renklerdeki kayaçlar yaşları ve dayanım kapasiteleri eş değerde azalır. Bu kapsamda volkanik bir ürün olan andezit oluşumu yer altı lavların gün yüzüne çıkmasına borçludur. Söz konusu lavların çıkışı yer kabuğu hareketlerine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yer kabuğunun hareketini ise tetikleyen faktör gezegenimizin günlük hareketleridir. Yer altında bulunan lavlar gezegenimizin hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkmasından sonra soğuma durumuna göre renk ve kalitesi oluşmaktadır. Bu oluşum sırasında ilk yeryüzüne çıkan lavlar genelde ilk soğumakta ve damar şeklinde tüm alana yayılmaktadır. Bu şekilde oluşan bloklar ilk başlarda bir bütün olarak durmaktadır. Ancak yer kabuğunun gençleşmesi ile oluşan depremler bu blokları parçalamaktadır. Parçalar halinde bulunan blokların büyüklüğü yirmi ton ve yüz ton arasında farklılık göstermektedir. Bu şekilde oluşumunu sağlayan andezit bloklarının renk ve dokuları soğuma derecesine göre farklılık göstermektedir. Erken soğuyan ve sıkı dokulara sahip bloklar genelde gri renklerde bulunmaktadır. Bundan dolayı gri renklerde bulunan bloklar diğer tüm ürünlere göre daha sağlamdır. Bu kıyasla gri andezit dayanımı en yüksek olurken kırmızı andezit dayanımı ve kalitesi en az olandır.

Andezit Taşı Yapısı ve Teknik Özellikleri

Volkanik bir kaya türü olan malzeme yapısında bulunan bol miktardaki mineral ve kuvars sayesinde sert ve dayanıklı bir yapı malzemesidir.Yapısında bulunan beyaz benek olarak bilinen kuvars yapı malzemesinin dayanımını ve kimyasal maddelere olan direncini artırır. Bu beyaz yapıdaki kuvarslar andezit için aynı zamanda ürünün cilayı kabul etmesini sağlamaktadır. Ancak beyaz yapıdaki kuvars kireçle karıştırılmaması gerekmektedir.Kireç kuvars’in aksine dayanımı çok düşüktür ve malzemenin içerisinde çözülmesi sonucu malzemede bozulmaya yol açmaktadır. Bu kapsamda önemli olan madenin rengi ve içinde bulunan mineral çeşitleridir. Bu kapsamda İnci Taş olarak maden sahalarımızda çıkarılan blokları inceleyerek her birini detaylı olarak analiz etmekteyiz. Doğal bir maden olan andezit taşı diğer tüm ürünlere oranla daha sağlam ve işlevlidir. Kullanım alanlarında doğal bir maden olmasından dolayı dayanım olarak farklılık yaratmaktadır. Bir çok yapıda kendine yüklenen işlevleri yerine getiren madenin ürünleri plaklar halinde kullanımı yapılmaktadır. Doğada ham olarak bulunduğu dönemde ürün tüm doğa olaylarına dayanarak kalitesini kanıtlamıştır. Kesim sonrasında plakların dayanımı ise ham maddeyle aynı oranda devam etmektedir. Ürünlerin dayanımı her türlü koşulda aynı performansı göstermesi büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan plakların yapısı zamanla kesinlikle deforme olmaz ve bozulmaz.

Andazit Taşı Yapısı ve Teknik Özellikleri:

  •      Özgül ağırlık                              2.69 gr/cm3
  •      Doluluk oranı                            %92.3
  •      Ezilme dayanımı                       163kg/ cm3
  •      Aşınma dayanımı                      45.3 cm2/cm2
  •      Porozite                                      %7.43
  •      Nem oranı                                  %1.09
  •      Darbe dayanımı                        19 kg/cm2
  •      Gözeneklilik                               %12.10
  •      Basınç dayanımı                        923 kg/cm2
  •      Ağırlıkça su emme durumu    %4,21

Bu gibi teknik özelliklere sahip ürünün bu özellikleri ile dayanım derecesinin ne kadar fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Ürünlerin genelde dış ortamda kullanımı yapılmaktadır. Bunun nedeni andezit taşı dış ortamda gerekli tüm özellikleri taşımasından dolayıdır. Ürünün en temel özelliği olan kaymaz yapı dış ortamlarda aranan en temel özelliklerden biridir. Bu özellik kış aylarında kayarak yararlanmaları engellemektedir. Bu nedenlerden dolayı bir çok yaya kullanımını yaptığı kaldırım,merdiven ve diğer zemin uygulamalarında düşmeye bağlı yararlanmalar yaşamaktadır. Bunun önüne geçilebilmek için öncelikle yapılması gereken uygun ve dayanımı yüksek malzeme kullanımı yapılmasıdır. Bunun için andezit tercihleri sıklıkla yapılmaktadır. Diğer bir faktör ise dış ortamlarda malzemeler çabuk kirlenmektedir. Bunun önüne geçmek için mutlaka kolay temizlenen ve kimyasaldan etkilenmeyen ürünlerin kullanımı yapılması gerekmektedir. Bu özellikleri taşıyan bir çok malzeme vardır ancak kaygan ve kimyasal ile bir çoğu tepkimeye girer. Ancak kullanımı yapılan andezit taşı kesinlikle kolay temizlenir ve hiç bir kimyasal ile tepkime girmez. Dış ortamlarda kullanımı yapılan ürünlerin bir çoğu kimyasal maddeler ile tepkime girmektedir. Farklı bir özellik olarak ürünler belli kalıplarda üretilmemektedir. İhtiyaca göre istenen ebat ve metrajda üretim yapılarak müşteri ihtiyaçları giderilebilir. Üretimi yapılacak ürünlerin dokuları zamanla bozulmaz ve renk kaybına uğramaz. Bu özelliği dış cephelerde kullanımda boyama masrafını ortadan kaldırır. Uygulaması yapılan ürünler kesinlikle bozulmaz bu şekilde renk,doku ve ebat kaybına uğramaz. Bir çok yapıda kullanımı yapılan ürünlerin bir çok özelliği bulunmaktadır. Son olarak cephe kaplamasında kullanımı yapılan andezit ürünlerinin ısı yalıtım özelliğinden bahsetmek doğru olacaktır. Cephe kaplamasında kullanılan ürünler çimento katkılı harç veya mekanik kaplama ile yapılmaktadır. Bu uygulamalar sonrasında ürünler kullanıldıkları duvar yüzeyinde ısı yalıtım sağlamaktadır. Bu şekilde cephede önemli bir avantaj sağlanmaktadır. Üretimi yapılan tüm ürünlerde bu tür özelliklerin yanında kullanılan alana göre değişen bir çok özellik sağlanmaktadır.

Ankara Andezit Taşı

Her yapıda kullanımı yapılmak üzere yapı malzemeleri tercihleri yapılmaktadır. Bu malzemelerin tercihini yapı tasarımcısı mimar ve mühendisler yapmaktadır. Tarihi yapıları incelediğimizde bu yapıları bir çoğunun doğal malzemelerden yapıldığı görülmektedir. Bu malzemelerin genelde doğal taşlar olarak tercih edildiğini görmek mümkündür. Bu tercihlerin altında malzemelerin dayanımı,estetik yapıları,görselliği ve verdiği performans dikkate alınarak tercih edilmektedir. Yapıların ömrünü ve kalitesini yapımında kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanımı belirlemektedir. Geçmiş bir çok yapıya baktığımızda doğal taşlardan en çok kullanımı yapılan ürün olarak andezit taşı görünmektedir. Bu doğal madenin neden bu kadar fazla kullanımı yapıldığını incelediğimizde malzemenin dayanım özelliği ve diğer bir çok avantajı ortaya çıkmaktadır. Malzemeyi incelemek ve anlamak için öncelikle kullanımı yapılan ürünleri anlamak gerekmektedir. Yazımızda kullanımı yapılan yerleri ve yapıları inceleyerek ürünü anlayacağız. Üretimi yapılan andezit genel olarak ana vatanı Ankara olarak bilinmektedir. Bundan dolayı bu ürünün diğer bir ismi ankara andezit taşı olarak bilinmektedir. Bu ürün geçmişte Ankara ili Gölbaşı ilçesinde el ile çıkarılmakta ve işlenmektedir. Geçmişte bir çok cumhuriyet yapısında ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi yapıların bir çoğunda bu ürün kullanımı yapılmaktadır. Bu yapılarda kullanım alanı olarak genelde cephe kaplaması,zemin döşemesi ve özel işlemeler olarak göz önüne gelmektedir. Bunun yanında eski ankara evleri ve yurdumuzun bir çok bölümünde andezit taşının basınca dayanım katsayısından yararlanılarak yığma sistemle duvarlarda kullanılmıştır. Yapıları ve malzeme özelliklerini yazımızda detaylı olarak inceleyerek ürünümüzü inceleceğiz.

Tarihi Yapılarda Andezit Taşı

Tarihi yapıların ortak özelliği malzemeleri tanıyarak kullanılmasıdır. Öncelikle bu alanda yurdumuzun meclisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin binasını inceleyerek başlamak istiyoruz. Bu yapıda kullanılmak üzere işlenen dış mekanda ve cephe kaplamasında malzemelerin hepsi Ankara andezit taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu malzemelerin hepsi Gölbaşında yer alan maden ocaklarından çıkarılmaktadır. Bu ocaklarda o dönemlerde insanlar elleriyle dağlardan madenleri sökmektedir. Öncelikle madenin nasıl çıkarıldığı ve uygulandığı anlayalım. Dağlarda genelde küçük boyutlarda olanları tercih edilen madenler çiviler yardımıyla insan gücü ile sökülmektedir. Bu çıkarılma şeklinde üretim çıkan ürünlerin plaklara dönüştürülmesi ile sona ermektedir. Formu bozuk olan bloklar el ile düzlenerek istenen ebatlara kavuşturulmaktadır. Bu kapsamda üretimi yapılan ürünlerin boyutları oldukça kalındır ve ürünler ağır olarak karşımıza çıkmaktadır. El işlemesi olarak üretimi yapılan bu ürünleri T.B.M.M binasında detaylı olarak görmekteyiz. Bu yapının dış cephe kaplama,zemin döşeme ve basamak taşlarında andezit taşı görülmektedir. Bu malzeme yaklaşık bir asırdır bozulmadan ve deforme olmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Öncelikle zeminlerde kullanımı yapılan ürünlerin ebatları ve işlemeleri günümüzde sadece restore edilmiştir. Genelde altı santimetre kalınlık kullanılmıştır. Bu kalınlık bazı bölümlerde on santimetre kadar ulaşmıştır. Döşeme şekli olarak şaşırtmalı döşeme yapılmıştır. Yapılışında çimento katkılı harç kullanımın yapılmıştır. Döşeme taşları genelde mucartalı olarak kullanılmıştır. Bordür taşları boyutları genişlik on beş santimetre genişlik yirmi beş santimetredir. Boy olarak serbest boy tercih edilmektedir. Uygulama esnasında bu bordürler yol kotunun altında kalarak kaldırım ve yol arasında sıkışmıştır.

Andezit Taşı Renk ve Dokusu

Doğanın bir mucizesi olan yapı malzemesi farklı renk ve dokuda doğa bulunmaktadır.Doğada gri,pembe ve gül kurusu olarak bulunan doğal taş genelde kaplama,bordür ve döşeme olarak kullanılır.Estetik görünümü ve doğal yapısıyla Andazit bir çok yapıda kullanılmıştır. Ürünün farklı renklerde olması onun doğal yapısı ve yaşını ele vermektedir. Gri renkteki malzeme taşlaşma evresini doldurmuş ve sağlam yapıya sahipken koyu kırmızı renkteki malzeme taşlaşma evresini tamamlayamamış ve bozulma süreci az olan malzemedir.Bu gibi farklılıklar malzemenin ömrüyle ilgili bilinmesi gereken hayatı derecede önemli bilgilerdir. İnci Taş Madencilik olarak kullanımı yapılacak ürünlerin özelliklerini iyi analiz etmekte ve malzemelerimize asırlık garanti vermekteyiz. Uygulaması yapılan üretimini yaptığımız ürünlerde kesinlikle bozulma ve renk kaybı yaşanmamaktadır. Bu ürünler zamanla deforme olmaz ve renk kaybı yaşamamaktadır. Bu şekilde ifade edebildiğimiz andezit taşı yapı malzemesi olarak bir çok yapıda kendine yer bulabilmektedir. Bunun gibi bilgilerden haberdar olmak ve teknik konularda bilgi almak istemeniz durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fiyat Al