ANDEZİT NEDİR-NASIL OLUŞUR-ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

ANDEZİT NEDİR-NASIL OLUŞUR-ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bir kayaç türü olan ürün kelime kökeni olarak fransızca ‘’andesite’’ kelimesinden    türetilmiştir.Fransızca olan sözcük Andes ‘’And ve Dağları’’ özel adından türetilmiştir.Türkiye’de ilk ve tek olarak Ankara iline bağlı Gölbaşı ilçesinde keşfedilmiş ve üretilmiştir.Bundan dolayı ülkemizde Ankara andezit taşı olarak bilinmektedir. Bu ankara özgü olan ürünün farklı illerde üretimi söz konusu olmakla beraber aynı kalite ve aynı sağlamlığı vermektedir. Siz değerli misafirlerimiz malzeme alırken yazımızda geçen bilgileri okumalı veya bizlerle iletişime geçmelidir.

Andezit Nasıl Oluşur?

Bir kayaç türü olan andazit volkanik hareketlere bağlı olarak tersiyer ve kuvaterner dönemde yer kabuğunun derinlerinde yer alan magmanın yer yüzüne çıkması sonucu ani soğumasıyla oluşan bir tür sert kaya türüdür.Bu volkanik kayacın farklı renklerde ve dokularda örnekleri vardır.Gri,pembe ve kırmızı renklerde andezit türlerine rastlanmaktadır.Kayacın renklerinin farklı olmasının onun yaşını belirtmektedir.Sırasıyla gri,pembe ve kırmızı renklerdeki kayaçlar yaşları ve dayanım kapasiteleri eş değerde azalır.Bu kıyasla Gri andezit dayanımı en yüksek olurken kırmızı andezit dayanımı ve kalitesi en az olandır. 

Andezit Taşı Yapısı ve Teknik Özellikleri

Volkanik bir kaya türü olan malzeme yapısında bulunan bol miktardaki mineral ve kuvars sayesinde sert ve dayanıklı bir yapı malzemesidir.Yapısında bulunan beyaz benek olarak bilinen kuvars yapı malzemesinin dayanımını ve kimyasal maddelere olan direncini artırır.Ancak beyaz yapıdaki kuvars kireçle karıştırılmaması gerekmektedir.Kireç kuvars’in aksine dayanımı çok düşüktür ve malzemenin içerisinde çözülmesi sonucu malzemede bozulmaya yol açmaktadır.İnci Taş Madencilik olarak birbirinde farklı ve bağımsız laboratuvarlarda yaptırdığımız teknik incelemeler sonucunda şu özellikleri elde ettik.

Andazit Taşı Yapısı ve Teknik Özellikleri:

  •      Özgül ağırlık                              2.69 gr/cm3  
  •      Doluluk oranı                            %92.3
  •      Ezilme dayanımı                       163kg/ cm3
  •      Aşınma dayanımı                      45.3 cm2/cm2
  •      Porozite                                      %7.43
  •      Nem oranı                                  %1.09
  •      Darbe dayanımı                        19 kg/cm2
  •      Gözeneklilik                               %12.10
  •      Basınç dayanımı                        923 kg/cm2
  •      Ağırlıkça su emme durumu    %4,21

Andezit Taşı Renk ve Dokusu

Doğanın bir mucizesi olan yapı malzemesi farklı renk ve dokuda doğa bulunmaktadır.Doğada gri,pembe ve gül kurusu olarak bulunan doğal taş genelde kaplama,bordür ve döşeme olarak kullanılır.Estetik görünümü ve doğal yapısıyla Andazit bir çok yapıda kullanılmıştır. Ürünün farklı renklerde olması onun doğal yapısı ve yaşını ele vermektedir. Gri renkteki malzeme taşlaşma evresini doldurmuş ve sağlam yapıya sahipken koyu kırmızı renkteki malzeme taşlaşma evresini tamamlayamamış ve bozulma süreci az olan malzemedir.Bu gibi farklılıklar malzemenin ömrüyle ilgili bilinmesi gereken hayatı derecede önemli bilgilerdir. Bu ve bunun gibi bilgilerden haberdar olmak ve teknik konularda bilgi almak istemeniz durumunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Fiyat Al