ANDEZİT KAPLAMA

ANDEZİT KAPLAMA

Doğanın bizlere armağanı olan andezit farklı çeşitlerde ürünleri vardır. Malzemenin hizmet edeceği duruma göre ebatları değişkenlik gösterirken müşteri tercihine göre renk seçimi yapılabilmektedir. Biz bu yazımızda andezit kaplama hakkında çok önemli  bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerin ışığında uygulama yapılmalı ve ürün seçiminde bu özelliklere mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürün alımında fiyat kalite ve performans kıyaslaması yapılmalıdır. Bu kıyaslama müşterinin avantajlı konuma taşıyacaktır. Öncelikle üretimlerimizde müşteri memnuniyetini öncü alarak üretim yapmaktayız. Siparişler verilmeden önce mutlaka doğru ebatların belirlenmesi gerektiğini ve metrajların doğru çıkarılması için müşterilerimizi uyarmaktayız. Bunun nedeni yanlış metrajın nakliye ve dolayısıyla maliyet olarak ek yük getirmesidir. Bu kapsamda uygulama yapılacak yerin mekanik veya çimento katkılı harç ile yapılacak olması ürün ebatlarını belirlemektedir. Üretimi yapılacak andezit kaplama taşı ebatları uygulama türüne göre belirlenmelidir. Bir mekanik kaplama ile çimento katkılı harç ile yapılan uygulama arasında oldukça fazla fark vardır. Bunun için yapı tasarımcısı mimar ve mühendislerden bu konular hakkında bilgiler alınmalıdır. İnci Taş Madencilik olarak ücretsiz destek sunmaktayız.

Andezit Kaplama Taşı

Bu doğal taş kaplama malzemesi olarak yer kaplama,duvar kaplama ve diğer özel işlerde kullanılır. Çoğunlukla villa,müstakil özel yapılar ve devlet dairelerinde sorunsuz ve estetik yapısından dolayı tercih edilmektedir. Malzeme yapıldığı mekanlara kattığı değerlerle farklılık yaratmaktadır.İşlev olarak bir yaya yolu yapımında kullanılmaktadır. Bunun nedeni kaymaz yapısı,kot farklılıklarına uyum göstermesi,düz zemin oluşturması,yaya kullanım özelliklerine uygun olması ve senelere meydan okumasını gösterebiliriz. Andezit kaplama taşı plaklar şeklinde gelmekte olup sabit genişlik ve kalınlıkta olmakta beraber boyu istek ve amaçlara göre değişmektedir.Bu yapı malzemesi aynı zamanda duvar kaplama olarak kullanımı mevcuttur. Duvar kullanımında harcı seven yapısı ve bulunduğu yüzeye tutunması teknik olarak iyi sonuçlar getirmesiyle beraber estetik olarak insanların göz zevkine hitap etmektedir. Bu özelliklerin yanında yapıyı dış ortam koşullarına karşı korumaktadır. Dış ortamlarda kullanılan ürünlerin genelde sert cisimlerle yaralanması görünmektedir. Ancak sert ve dayanımı yüksek andezit taşı bu darbelere karşı dayanıklılık göstermektedir. Bu şekilde yapıyı korumaktadır. Bunun gibi bir çok avantajına yazımızda yer vereceğiz. Öncelikle bir dış kaplama malzemesinden istenen en önemli özelliklerin başında ısı yalıtım özelliğidir. Bu özelliği bir çok malzeme sağlamaktadır. Ancak bu ürünler çabuk yanmaktadır ve darbelere karşı dayanım gösterememektedirler. Bunların aksine andezit kaplama taşı yapı dış ortamdan gelen darbelere karşı korurken aynı zamanda dış ve iç sıcaklık arasına bariyer kurmaktadır. Bu özelliğini bir çok tarihi yapıda görmek mümkündür. Özellikle geçmişte uygulaması yapılan yapıların yaz aylarında serin olurken kış aylarında aynı oranda sıcak olduğu gözlenmektedir. Bunun nedeni kaplama malzemesi olan ürünün ısı yalıtım özelliğine sahip olmasıdır. Diğer taraftan günümüzde kimyasal bileşenler sayesinde ısı yalıtım özelliğine sahip olan ürünler sıcaklıkla beraber yanmaktadır. Bu durum ise yapı ve kullanıcılar için büyük tehlike yaratmaktadır. Ancak andezit kaplama taşı kesinlikle hiç bir sıcaklık değerinde yanmaz ve tutuşmaz. Bu özelliğiyle bir çok ürünün önüne geçmektedir. Günümüzde kimyasal bileşenli olan ısı yalıtımlarının diğer olumsuz yanları ise darbeler karşısında kolay ezilmeleri gösterilmektedir. Bu özellik kesinlikle andezit taşında olmamaktadır. Doğal bir maden olan ürünün darbelere karşı oldukça fazla dayanımı vardır. Bu şekilde dış ortamdan gelen şiddetlere karşı yapıyı korumaktadır. Üretimi yapılan ürünler hakkında daha kapsamlı bilgi ve detay için hemen bizi arayınız.

Andezit Kaplama Taşı Nasıl Uygulanır?

Yapımı sırasında uygulandığı alana göre farklılık gösteren malzeme uygulama şekilleri vardır. Bu uygulamalarda ortak özelliklerin olmasıyla beraber farklı özelliklerde vardır. Uygulamalarda harcın çimento oranı dengesi iyi olması ve andezit kaplama taşı arkasına yapıştırıcı sürülmelidir. Çimento fazla olması duvarda ve yerde tutulmasını engellerken yapıştırıcı sürülmemesi andezit taşı harçtan ayrılmasına neden olur. Bu nokta andezit usta seçimi büyük önem kazanmaktadır. Yer kaplaması yapılırken andezit yer kaplama taşı derz dolgusu verilir. Bu dolgu taşların arasındaki aralıkları doldurur ve bütün durmasını sağlar. Andezit duvar kaplaması yapılırken derz aralıkları bırakılır veya isteğe göre bırakılmaz. Ancak derzli olması malzemenin tutunma derecesini arttırır. Uygulamalar sırasında mutlaka malzeme arkasına yapıştırıcı sürülmelidir. Bu yapıştırıcı ürünün harç arasında ilişkiyi pekiştirir. İyi yapıştırıcı kullanılmamış veya ürüne uygulanmaması durumunda malzeme kopar ve istenildiği gibi yerinde sabit durmaz. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kaliteli ürün ve kaliteli bir uygulama tercih edilmelidir. Kalite uygulama ve ürün ömürlük işler meydana getirecektir. Öncelikle uygulama yapılacak duvarın yapısı oldukça büyük öneme sahiptir. Çimento katkılı harç ile yapılan uygulamalarda mutlaka duvarın ıslatılması ve pürüzlü yapıda olması gerekmektedir. Bunun nedeni çimento katkılı harcın duvar yüzeyinde tutunma yüzeyi araması olarak açıklamak mümkündür. Bu noktada sıcak yaz aylarında uygulama sırasında mutlaka duvar su ile serinletilmelidir. Bu şekilde harç yanmaz ve andezit ile iyi ilişki kurmaktadır. Uygulamalarda derzli ve derz siz olarak iki farklı uygulama cinsi bulunmaktadır. Bu iki uygulamada uygulama sırasında farklılık bulunmamaktadır. Ancak mekanik uygulamada ürün ebatları ve uygulama şekli tamamen değişmektedir. Çimento katkılı harç ile yapılan uygulamalarda ürünün kalınlığı üç veya dört santimetre olabilmektedir. Özellikle patlatma ve düz ürünler kullanılmaktadır. Ancak mekanikte andezit ebatları değişmektedir. Bu uygulamada genelde standart boylarda ürünler kullanılmaktadır. Diğer taraftan genişlik olarak minimum otuz santimetre kullanılmaktadır. Ürünün kalınlığı ise mutlaka üç santimetre olarak tercih edilmektedir. Aksi durumda taşıyıcı metal iskelet ürünün ağırlığını taşıyamamaktadır. Bundan dolayı mutlaka kalınlığı üç santimetre olarak belirlenmelidir. Bu bilgiler ışığında mekanik ve harçlı uygulamalar yapılabilmektedir.

Andezit Kaplama Taşı Fiyatları ve Ebatları

Malzemenin ebatları farklılığı kesiminde yani elde edilmesinde zorluklar çıkarır. Bu zorluklar andezit kaplama elde edilmesi sırasında metrajları etki eder. Bu etki sonucunda fiyatlarda farklılıklar meydana gelir.Andezit kaplama fiyatları ölçülerine göre farklılık gösterir. Bu konuyla ilgili kapsamlı bilgi için bizleri arayabilirsiniz. Genel olarak andezit  yer döşemesi ölçüleri 4*30*serbest boy,3*30*serbest boy veya standartları olurken andezit duvar kaplama 3*10*serbest boy, 3*15*serbest boy ve 3*20*serbest boy olarak farklılık gösterir. Bu ölçülere ek olarak çarpma,kumlama ve mucartalı işleme fonksiyonları eklenebilir. Ebat seçiminde genel uygulanan ebatları seçmenin uygun fiyatlara malzeme bulmanıza yardımcı olacaktır. Bir duvar uygulamasında genişliği ve kalınlığı ne kadar az tutarsanız o kadar avantaj sahibi olursunuz. Bunun nedeni malzeme hafif olması yer çekiminden az etkilenmesini sağlar ve çimentolu harç malzemenin duvarda daha iyi tutunmasını sağlar.Daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçiniz.

Fiyat Al