ANDEZİT ÇARPMA TAŞI

ANDEZİT ÇARPMA TAŞI

Dekoratif olarak kullanılan bir çok malzemede aranan başlıca özellik göze hoş gelmesi ve sağlamlığıdır. Bir ürünü tercih eden bir çok kullanıcı ürünün estetik  duruşuna önem verirken sonrasında sağlam olmasını,bakım gerektirmemesini,kullanımı ve temizliğinin kolay olmasını aramaktadır. Bu özellikleri düşününce bir çok villa,özel yapılar ve resmi kurum yapılarının önemli bölgelerinde andezit çarpma taşı tercih edilir. Bu tercihin nedenleri ve malzemenin oluşum sürecini yazımızda ele alacağız. Ürünün gelişim süreci ve kullanım alanları incelerken andezit taşı ile ilgili bir çok bilgiye daha sahip olacağız.

Andezit Çarpma Taşı Oluşumu

Bir yapı malzemesi olan ürün doğada ham madde olarak çıkarılan blok taşlardan üretilir. Blok taşların ağır iş makineleriyle çıkarılması sonucunda yükleyici ve taşıyıcılarla işlenmek üzere andezit taşı fabrikasına getirilir. Bu noktada büyük kesim makinelerinde kesilen blok taşlar ebatlanmış bir şekilde paketlenir. Bu noktada çıkarılan ürünlerin kalınlığı minimum 6 santimetre olmalıdır. Bunun nedeni elde edilen andezit usta ellerde işlenmek üzere işleme bandına alınır. Bu noktada andezit çarpma taşı üretimi başlamaktadır. Ustalar malzemeyi et kalınlığı avantajını kullanarak cekiç ve murç yardımıyla düz yüzeyini doğal yapısına tekrar çevirirler. Bu noktada malzemenin genişliği ve boyunda istenilen ölçüler sağlanırken kalınlığında bunu söylemek oldukça zordur. Bunun nedeni el kırımı olan malzemenin patlatma sonucu ortaya çıkmasıdır. Farklı kalınlıktaki malzemeler duvar yapımında çimentolu harcı iyi tutması bir avantaj oluşturmaktadır. Bu noktada andezit çarpma taşı yapımında usta faktörü ortaya çıkmaktadır. Genellikle duvar kaplamasında kullanılan malzemede önemli olan duvar yüzeyinde tutunmasıdır.

Andezit Çarpma Taşı Nasıl Uygulanır

Farklı renk,doku ve ebatlardaki ürünler büyük bir bölümü duvar kaplaması olarak kullanılır. Döşeme taşı olarak kullanımı tercih edilmez. Dış duvar ve iç mekan düzenlemesinde sık kullanılır. Bu malzemeyi uygulaması oldukça kolay ancak önemli bir çok noktası bulunmaktadır. Duvar uygulamalarında  malzemenin çimentolu harcı sevmesi gerekir. Bu noktada malzemenin arkasına kimyasal yapıştırıcılar sürülmeli ve sonrasında uygulama yapılmalıdır. Derzli veya derzsiz uygulama yapılması mümkündür. Ancak genelde derzli uygulama tercih edilir. Bunun nedeni derzin andezit çarpma taşı duvarda tutmada yardımcı olmasıdır. Yapımı esnasında duvarda oluşan derzlerin kalınlığı mümkün olduğunca eşit olmalı ve duvar yapımı bittikten sonra derz malasıyla doldurulmalıdır. Derzlerin dolu olması taşların arasında zamanla oluşacak tozu ve diğer etmenleri engellemektedir. Bir diğer önemli husus ise malzemenin uygulanan duvarın zeminidir. Uygulama yapılacak duvarın dokusu andezit çarpma taşı uygulamasını tutan kimyasal yapıştırıcılı harcı tutmalıdır. Duvarda farklı kırımlar yada pürüzlü bir yapı bu işi çözüme ulaştıracaktır. Düz bir beton yüzey harçla ilişkiye girmeyecek ve zamanla andezit taşı ile beraber dökülecektir. Duvar hiçbir uygulama yapılmamış gibi görünecektir. Son bir husus ise uygulama yapılacak duvardaki  bitiş noktasıdır. Bu noktada harpuşta dediğimiz malzeme kullanılmalıdır. Bu malzeme yağmur suyunu duvar yapısına almamaktadır. Bu şekilde duvar suyu emmekte taş deforme olmamaktadır. Kullanılan andezit çarpma taşı bitiş noktasında her iki tarafta iki santimetre çıkıntı bırakılmalıdır. Bu noktada çıkıntılarda damlalık bulunmalı ve malzemeye profil vurulmalıdır.

Andezit Çarpma Taşı Ebatları

Doğada bloklar halinde çıkarılan malzemelerde farklı renk ve dokuya sahip bloklar bulunur. Her bloğun kesiminden farklı renkler ve dokular ortaya çıkar. Genel olarak andezit çarpma taşı gri ve pembe tonlarında tercih yapılır. Doğal yaşı diğerlerine göre fazla olan gri taşı sağlamlığı noktasında çok daha fazla tercih edilir. Malzemenin yapısı itibariyle çok iyi bir ısı yalıtım malzemesidir. Bundan dolayı bir çok villa ve özel projede kullanımı yapılmaktadır. Ürünün kalınlığı değişmekle beraber en ölçüleri on santimetre on beş santimetre ve yirmi santimetre arasında değişmektedir. Üretimi yapılan andezit farklı boylarda olabileceği gibi istenilen ebatlarda üretimi yapılmaktadır. Genelde on beşlik ve yirmilik kullanımı yaygındır. Müşteri istekleri ve uygulamadaki ihtiyaçlar doğrultusunda özel uygulamalarda yapılmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında malzeme alımı yapılırken ihtiyaç duyduğunuz her zaman bizlerden bilgi alabilirsiniz. Ekibimizin bir parçası olan mimar ve mühendis arkadaşlarımız ücretsiz keşif yapmaktadır. Bizi arayıp uygun olduğunuz gün ve saate randevu almanız yeterlidir.

Fiyat Al