ANDEZİT BORDÜR

ANDEZİT BORDÜR

Bir yapı malzemesi olan andezit bir çok modeli ve çeşidi bulunmaktadır. Kullanıcının istekleri doğrultusunda renk ve ebatlarda üretilen malzemenin nerede nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Buna en önemli örnek tretuvar yapımıdır. Yaya yolu ve tretuvar yapımında bu uygulamalarının bitiş noktası çok önemlidir. Bitiş noktaları malzemeleri bir arada tutan ve dağılmasını engelleyen yerlerdir. Bu noktada karşımıza bu noktalarda kullanılmak üzere andezit bordür taşı çıkmaktadır. Bu malzemenin farklı alanlarda farklı kullanımları mevcuttur. Her kullanımda dikkat edilmesi gereken farklı ve uygulamaya özgü teknik ve özellikler mevcuttur. Müşterilerimiz bu özel teknik ve özellikleri bizlerden ücretsiz talep edebilir. Her işin özel ve kendine özgü yanları olduğunu bilmekte ve yaptığımız her işte müşteri odaklı olmaktayız.

Andezit Bordür Üretimi

Ham madde olarak doğada bulunan blokların çıkarılması ve plaklara dönüşmesi süreciyle bordür üretimi yapılmaktadır. Ancak bu süreç,n farklı detayları ve her ürünün üretiminde farkı özellikler bulunmaktadır. Öncelikle ham madde olarak çıkarılan bloklar üretimi yapılacak ürüne göre sınıflandırılması gerekmektedir. Bu sınıflandırma sonucunda andezit bloklar kullanılır. Çıkarılmasında iş makineleri kullanılan blokların sağlam ve yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Çıkarılan bloklar tek parça ve bütün olması gerekmektedir. Çıkarılmasında kesinlikle patlatma ve kesim işlemi yapılmaması gerekmektedir. Bu şekilde çıkarılan ham bloklar sağlam ve bütün olanları kesim işlemi için fabrikalarımıza sevk edilir. Bu noktada seçilen bloklar andezit bordür üretimine uygun olması gerekmektedir. Aksi durumda fazla malzeme israfı ortaya çıkacaktır. Bu fazla israf maliyetleri artırarak üretimi yapılan malzemenin fiyatının yükselmesine neden olacaktır. Bundan dolayı fabrikalarımızda üretim yapmakta olan deneyimli ekibimiz çıkarılan blokları boyutlarına göre sınıflara ayırmaktadır. Bu sınıflandırma sonrası üretimin ebatlarına göre bloklar kesime başlanmaktadır. Blokların kesiminde mutlaka andezit bordür taşının boyutlarına göre ayarlama yapılmalıdır. Yanlış blok seçimi kesim sırasında malzeme israfına neden olacaktır. Boyutları oldukça farklı olan bordürlerin minimum kalınlığı on santimetre olarak karşımıza çıkmaktadır. bu kalınlık on beş santimetre kadar çıkmaktadır. Genişlik olarak minimum on beş santimetre kabul görmek ancak bu genişlik kırk santimetre kadar çıkmaktadır. Bu ebat yelpazesinden anlaşılacağı gibi ürünün üretiminde fazla ham madde kullanımı yapılmaktadır. Bundan dolayı mutlaka blokların doğru tercih edilmesi gerekmektedir. Kesim işleminde mutlaka plak ayırıcılar kullanılmalıdır. Bu ayırıcılar kesim bıçaklarının nefes almasını sağlarken kesim sırasında ürünlerin net ölçülerde çıkmasını sağlamaktadır. Kullanılmaması durumunda ürünlerin boyutlarında farklılıklar gözlenmektedir. Büyük plaklar halinde üretilen ürünler isteğe bağlı olarak profil ve pah işlemi yapılmaktadır.Bu işlemler sonucunda ürünler paletlere dizilerek sev edilmektedir. Bu iki farklı işlemden kullanımı en çok yapılan pah işlemidir. Bu işlem sonucunda andezit bordür taşı istenen bölgelere sevk edilmektedir. Sevk sırasında düzgün dizilen paletler sarılarak çelik çember yardımıyla sarılmalıdır. Bu işlemler sonrasında şantiye sahasında uygulama yapılacak yakın yerlere indirilmelidir. Bu şekilde yakın yerden ürünler alınarak uygulanması kolay olacaktır.

Andezit Bordür Taşı Kullanım Alanları

Yaya kaldırımı ve tretuvar gibi zemin kaplamalarında önemli konuların başında malzeme kalitesi,zemin sağlamlığı ve bitiş noktalarıdır. Dış mekanlarda kullanılan malzemelerde kaymaması,deforme olmaması ve estetik durması aranan temel ve değişmeyen niteliklerdir. Bu noktada andezit taşı kaymaz ve yıllara meydan okuyan yapısıyla insanların tercihlerinde ilk sırayı almaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer konu zemin yapısıdır. Bu noktada malzemenin altında bulunan zeminin oturması ve gerekli sıkıştırmanın yapılmalıdır. En son en önemli konu ise bitiş noktalarıdır. Bu konuda andezit bordür karşımıza çıkmaktadır. Bitiş noktasında bariyer oluşturması malzemenin kaymasını engellemektedir. Bu sayede yaya yolu,tretuvar veya kaldırımlar olarak adlandırdığımız bölümler bozulmadan bir arada durmaktadır. Genel olarak yaya yolları,tretuvar yapımı,bina çevresi,bina girişleri,duvar yapımı ve cim kenarları gibi alanlarda kullanılır. Bu kullanımlarda uyulması gereken kurallar ve her uygulama için geçerli ebatlar söz konusudur. Yanlış uygulama zamanla sorunlar yaşatacağı yanlış ebatlarda seçilen ürünler maliyet açısından sorunlar yaşatacaktır. Bundan dolayı metraj çıkarılmasında ve uygulamasında deneyimli ustalardan yardım alınması gerekmektedir. Aksi durumda maddi anlamda kayıplar yaşanmasına neden olunacaktır. Ebat olarak fazla kullanım yapılması maliyetleri yükseltirken az yapılması durumunda zamanla kayıplara yol açacaktır. Bundan dolayı İnci Taş Madencilik olarak üretimini yaptığımız andezit bordür taşları ile ilgili anahtar teslimi işler gerçekleştirmekteyiz. Daha kapsamlı bilgi ve teknikler için mimar ve mühendislerimizden oluşan ekibimiz ücretsiz keşif imkanı sunmaktadır.

Bordür Taşı Nasıl Uygulanmalı

Uygulanacağı alanın karakteristik özelliklerine göre değişim göstermektedir. Ancak bir tretuvar yapımında bordür taşının zemine beş santimetre kadar gömülmesi gerekmektedir. Bu sayede zemin ve kaldırım arasında kalan andezit bordür taşı yıllara meydan okuyabilir. Bir cim etrafına bant olarak yapılıyorsa bu noktada zemine gömülmeli ve her iki durumda çimentolu harçla bağlantılı olmalıdır. Duvar yapılıyorsa bu noktada duvarın temelleri sağlam olmalıdır. Sağlam temele kurulu andezit aralarında çimentolu derzler olmalıdır. Malzemeye yapıştırıcı sürülerek harçla ilişkisi pekiştirilir. Zeminin üstüne çimentolu harçla koyulan malzemeler zamanla dökülmektedir. Bunun en büyük nedeni yağmur ve kar suyuna maruz kalan çimento bazlı harç zamanla yıpranır ve malzemeden ayrılır. Bu sorunları yaşamak sizlerde maddi kayıplar açarken üreticiyi ve malzemeyi olumsuz yönde etkiler. Bu ve bunun gibi olumsuz durumlardan etkilenmemek için mutlaka ürünün yol ve yaya kaldırımı arasına sıkışması gerekmektedir. İki bölüm arasında sıkışan ürün çimento katkılı harcın yardımıyla oynamaz. Bu şekilde sıkıştırılan ürün yağmur,kar ve diğer doğa olaylarında deforme olmaz ve kayıplar yaşamadan görevini yerine getirmeye devam eder. Üretimi yapılan andezit bordür taşı öncelikle bu kurallara uygun olarak uygulaması yapılmalıdır. Yapımı sırasında mutlaka altına çimento katkılı harç atılmalı ve iki farklı zemin arasında sıkışması sağlanmalıdır. Aksi durumda zamanla yer hareketlerine bağlı olarak toprakların boşalması gerçekleşebilir. Bu durum ise istenmeyen sonuçlara yol açacaktır. Bunun gibi uygulama ve üretim detayları için fabrikalarımızı ziyaret edebilir veya bizleri arayabilirsiniz.

 

Bordür Taşı Fiyatları ve Ebatları

Malzemenin ebatları onun fiyatını belirlemektedir. Malzemenin ebatları yükseldikçe malzemeyi elde etme süreci zorlaşır. Bu noktada maliyetler artar ve andezit bordür taşı fiyatları etkilenir. Ürün seçiminde önemli olan nerede nasıl kullanılacağı ve o özellik için hangi ebatlar uygundur. Bu özellikleri bilmek sizlere daha sağlıklı uygulamalar elde ettirecek ve uygulamanın ömrünü uzatacaktır. Secimi yapılan ürün kalın veya ağır olması onun ömrünü ve sağlamlığını artırmaz. Aksine olması gerekenden ağır olması onun bulunduğu yerde sabit kalmasını engeller.Genel olarak 10*15*50,10*20*50 ,15*20*50,15*30*50 ve 15*40*50 gibi ebatlar kullanılmaktadır. Bu ebatların ham madde kullanım miktarları birbirinden farklıdır. Ham madde miktarını fazla kullanan çeşidin aynı zamanda ağırlığı aynı miktarda fazla olacaktır. Bu miktar artışları maliyetleri artıracağından fiyatlarda yükselmeler olacaktır. Üretimi yapılan andezit bordür taşı birimi metre tül olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar uygulamada ve siparişlerde aynı birim ile yapılmaktadır. Üretimi yapılan bütün ürünlerin pah veya profil işlemi mutlaka yapılması gerekmektedir. Aksi durumda düşmelerde yaralanmalar meydana gelmektedir. Üretimi yapılan ürünler paletler ile şantiye sahasına indirilmeleri sırasında mutlaka uygulama alanına yakın bölümde muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda uygulamada sıkıntılar yaşanması muhtemeldir. Üretimi yapılan andezit bordür için daha kapsamlı bilgiler için fabrikalarımızı ziyaret edebilir veya bizleri arayarak bilgilerimizi paylaşabilirsiniz.

Fiyat Al