ANDEZİT BİRİMLERİ

ANDEZİT BİRİMLERİ

Bir çok ürünün kendine özgü birimler fiyatları ve birim ölçüleri vardır. Bu ölçüler dünya geneli evrensel nitelik taşımaktadır. Bu birimler yardımıyla metrajlar çıkarılmaktadır. Bu metrajlar doğrultusunda ürünlerin maliyetleri ortaya konulmaktadır. Bu kapsamda her ürünün farklı birimleri vardır. Yazımızda dış mekanlarda oldukça fazla kullanımı yapılan andezit taşı ve birimlerini ele alacağız. Bu ürünün üretimi diğer tüm ürünlere göre farklılık göstermektedir. Doğal maden sınıfında yer alan ham maddesi volkanik bir kayaç olarak adlandırılabilir. Yer altı lavların dünya hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkması sonucunda soğumayla oluşmaktadır. Bu ürünün ham maddesinin çıkarılması ve üretile geçmesi aşamalarını diğer blog yazılarımızda ele alacağız. Öncelikle andezit taşı ham maddesinden üretilen ürünleri tanıyarak birimleri hakkında bilgilere sahip olcağız. Öncelikle ürünleri zemin kaplama,duvar kaplama,el kırımı parke,işleme ürünleri,harpuşta ve bordür taşları olarak  sınıflandırmak doğru olacaktır. Bu şekilde sınıflara ayrılan ürünler istenilen işlemlere göre kendi andezit birimleri ölçüsünde fiyatlandırılır. Ürünlerin siparişinde ve fiyat teklifinde dikkat edilmesi gereken ölçütleri inceleyerek yazımızda yer vereceğiz. Öncelikle ürünlerin nerede nasıl kullanıldığına dair bilgiler ve yapılan işlemlerle beraber metraj birimleri hakkında bilgiler verelim.

Andezit Birimleri & Ürünleri

Üretimi yapılan her ürün farklı ebatlar ve bu ebatların üretim aşamaları vardır. Bu aşamalar sonucunda ortaya çıkan ürünler birbirinden tamamen farklıdır. Benzer ürünler olmakla beraber işleme ve boyut farklılığı ürünleri birbirinden ayırmaktadır. Bu farklılıklar ürünlerin metraj birimlerinin farklılık göstermesini sağlamaktadır. Metraj birimleri ton,metre kare,metre tül ve son olarak adet olarak ayırmak mümkündür. Saydığımız birimleri ürünleri incelerken hangi ürüne ait olduğunu açıklayacağız. Öncelikle andezit zemin kaplama taşından başlayalım.

  • Andezit zemin kaplama; bu ürün genelde plaklar halinde üretilmektedir. Ebatları kalınlık olarak üç ve dört santimetre olarak genelde tercih edilen ürün için boyları serbest veya standart olabilmektedir. Bu kapsamda üretimi yapılan ürünler genelde dış mekanlarda ve iç mekanda işleme tabi tutularak kaplama yapılmaktadır. Ürünlere silim,kalibre,mucartalama ve diğer tüm işlemleri fabrikalarımızda uygulamaktayız. Üretimi yapılan ürün için andezit birimleri olarak metre kare kullanılmaktadır. Ham olarak üretimi yapılan ürünlere uygulanan işlemler ayrı fiyatlandırılır. Fiyat teklifleri alınırken uygulanması istenen işlemler özellikle söylenmesi gerekmektedir.
  • Andezit duvar kaplama; bu uygulamada genelde üç veya iki santimetre kalınlıklarda ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünlerin çeşitleri oldukça fazladır. Bunlardan bazıları çarpma,patlatma veya eksiltme olmaktadır. Diğer ürünler için geçerli olan tüm işlemler bu ürünlere uygulanmaktadır. Duvar kaplaması olarak üretilen ürünlerin mekanik ve çimento katkılı harç ile uygulaması yapılmaktadır. Mekanik kaplamada genelde üç santimetre kalınlık yeterli görünmektedir. Ancak harçlı sistemde farklı ebatlar uygulanmaktadır. Ürünün siparişi ve işçiliğinin andezit birimi ise metrekare olarak ölçülmektedir.
  • Andezit bordür taşı; bu ürünün üretimi diğer ürün gibi ebatlar halinde yapılmaktadır. Ancak üretimi sonrasında ürüne pah veya profil işlemi yapılmaktadır. Mutlaka her bordür taşı için iki işlemeden birisi mutlaka yapılmalıdır. Ürün ebatları olarak oldukça kalın ve ağırlık olarak kaplamadan oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bu ürünler genelde sert zemin ve yeşil alanları birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır. Kaldırımların bitiş bölümlerinde yer bulan ürün için andezit birimleri olarak metre tül olarak değerlendirilir. Minimum ebatları 10*15*50 olarak üretimi yapılmaktadır. Ancak fabrikamızda müşteri memnuniyeti ve ihtiyaçları doğrultusunda istenen her ebatta üretim yapılmaktadır.
  • Andezit basamak taşı; bu ürün bordür taşında olduğu gibi plaklar halinde üretilmektedir. Ancak üretimi yapılan plakların ebatları oldukça farklıdır. Minimum üç santimetre kalınlıkta olan ürün için kalınlık on beş santimetreye kadar çıkmaktadır. Boy oalrak genelde uzun taşlar kullanılan ürün için mutlaka profil ve pah işlemi yapılmaktadır. Diğer taraftan istenen tüm işlemler (silim,kalibre,kumlama v.b) fabrikamızda kendi makinelerimiz ile yapılmaktadır. Son olarak andezit taşı birimi ise metre tül olarak belirlenmiştir. Basamak siparişinde mutlaka alın taşlarının dahil edilerek fiyat alınması önerilmektedir.
  • Andezit harpuşta taşı; bu ürün üretiminde genelde genişliği tüm ürünlerden farklı olmaktadır. Genişliği fazla olan ürünün kimi zaman farklı modelleri istenilmekte olsa dahi genelde çift tarafı pahlı veya profilli andezit taşı tercih edilmektedir. Bu malzemelere genelde damlalık uygulaması yapılmaktadır. İstenilmesi durumunda tüm işlemler yapılabilmektedir. Ürün genelde plaklar halinde üretilerek tek ve uzun parçalar halinde dizilir. Duvar üstüne uygulaması yapılan ürün için işçilik yine aynı şekilde metre tül üzerinden hesaplanır ve hak edişi yapılır.
  • Andezit el kırımı parke taşı; bu ürünün üretimi tüm ürünlerden farklıdır. Belli bir ebatları olmayan ürünlerin genel görünüşü küp taş halinde olmalarıdır. Tek ve net ölçüleri olmayan ürünler el kırımı veya fabrikalarımızda bulunan basınçlı hidrolik makineler yardımıyla üretilmektedir. Üretimi yapılan her ürün andezit birimi olarak ton kullanılmaktadır. Ton olarak üretimi yapılan ürün uygulamada metrekare hesabı olarak ölçülmektedir. Bir ton parke taşı yaklaşık 5-6 metrekare alanı kaplamaktadır. Bu hesaplar ile üretimi metrajı çıkarılan ürün büyük çuvallar ile sevkiyatı yapılmaktadır.
  • Andezit moloz taşı; bu ürün parke taşı ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu ürün üretiminde kesim veya plaklara ayırma işlemi yapılmamaktadır. Bu ürün doğal madenin maden sahalarında kırılması sonucunda oluşmaktadır. Aynı ölçülerde olmasa dahi belirli ölçülere sadık kalınarak ürünler ölçeklendirilir. Bu işlem sonucunda ham maden taşları kamyonlara yüklenerek sevkiyat yapılmaktadır. Özel tarihi binaların restorasyonu ve özel yapı yapımında kullanımı yapılmaktadır. Üretimi yapılan ürünler için andezit taşı birimi ton olarak değerlendirilmektedir.
  • Andezit özel işleme işleri; bu işler genelde yapılacak işleme göre değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ancak genel değerlendirmesini şu şekilde yapabiliriz. Bir şadırvan,mezarlık yapımı veya çeşme yapımında andezit taşı birimi olarak adet kullanılmaktadır. Bu birim şu şekilde ifade edilir. Bir mezar yapılması durumunda İnci Taş Madencilik olarak öncelikle üç boyutlu modelleme yaparak istenilen ürünü ifade etmekteyiz. Sonrasında bu ürünü fiyatlandırmak üzere teklifimizi sunarak müşterimizi bilgilendiriyoruz. Kabul görmesi sonucunda ürünü üreterek anahtar teslimi işi bitirmekteyiz. Bu işlemlerin metrajları ve fiyat teklifi bu şekile gerçekleşmektedir.

Andezit Taşı Birimleri & Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birimleri ve üretim tekniklerinden kısaca bahsettiğimiz ürünlerin siparişleri ve uygulaması yapılırken müşterilerimizin dikkat etmesi gereken durumlar söz konusudur. Bu durumlarında başında basamak taşı siparişleri gelmektedir. Bunu şu şekilde ifade etmek gerekmektedir. Mutlaka birim fiyatlarına aln taşı adını verdiğimiz yükseklik taşı dahil edilmelidir. Üründe üretiminde ve tesliminde pah veya profil mutlaka olmalı ve alın taşı bir takım halinde teslim edilmelidir. Uygulama sırasında yine bu taşlar takım halinde hesap edilmelidir. Pah ve profil işlemi dışındaki tüm işlere ek maliyet hesabı çıktığını unutmamak gerekmektedir. Diğer taraftan ton hesabı alınan andezit parke taşı uygulama sırasında ton olarak birimi hesaplanmamaktadır. Uygulama sırasında metrekare olarak hesaplanması gerekmektedir. Diğer taraftan üretiminde birimi ne olursa uygulamada aynı birime sahip ürünler bulunmaktadır. Küpeşte taşlarında dikkat edilmesi gereken şekli ve çift veya tek taraflı profil olmasıdır. Bu ürünlerin ebatları minimum üç santimetre olmakla beraber genişliği mevcut duvarın genişliğinden üçer santimetre fazla olması gerekmektedir. Bu şekilde sıralamasını yapacağımız ürünlerin hakkında kapsamlı bilgiler için fabrikamızı ziyaret edebilir veya fiyat tekliflerimiz için hemen arayabilirsiniz.

Fiyat Al